Asus Laptop Şarja Takmadan Açılmıyor ; Asus Laptop Şarja Takılmadan Açılmıyor Sorununa baktığımızda öncelikle şunu en başta belirtmeliyiz ki sorunun ana kaynağı büyük ihtimalle yazılımdan kaynaklı. Hatta Windows 10 yazılımını yakın zamanda laptobunuza yüklediyseniz bu da işletim sistemi sebebiyle bataryada bulunan ayarlarda düzenleme yapılması gerektiği ortaya çıkmış demektir. Bu sorunun giderilmesi için çözüm ise bu yazımızda yer alıyor.

 

Tel: 0216 459 7575

 

Asus Laptop Şarja Takmadan Açılmıyor Sorununa

 

  1. Baştada belirttiğimiz gibi bu sorunun ana kaynağı büyük ihtimalle yazılımsal ve şarj görevini bu yazılım sorunundan ötürü gerçekleştiremiyor. O yüzden ilk önce görev çubuğunda yer alan “batarya simgesine” tıklayarak “güç seçenekleri” kısmına giriş yapın.
  2. İşlem sırasında kullanmakta olduğunuz güç ayarından başlayarak kullanmış olduğunuz tüm güç ayarlarına şu adımları ugulayın.

 

Plan Ayarlarını Değiştir- Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir- İşlemci Güç Yönetimi son olarakta Sistem Soğutma İlkesi Uygulaya basarak tamam deyin. Bu işleme rağmen Asus Laptop Şarja Takılmadan Açılmıyor Sorunu hala çözülmediyse kesinlikle laptobunuzun pili bitmiş demektir. Laptopların ortalama ömürleri 3 yıl civarıdır. Güzel ve temiz kullanımla birlikte ortalama ömürleri 5 yılı dahi geçebilmektedir. Bazen bu süre teknoloji şirketlerinin yüklemiş olduğu toollarla da desteklenmektedir. Laptobunuzun pili bitmiş ise büyük ihtimallede şarjdan çektiğinizde kapanmaya devam edecek ve bu pil bitme sorunu giderilmedikçe çözüm bulamayacaksınız. Bazı durumlarda da kullanıcılar pili alabilmek için yeterli bütçeye sahip olmadıklarından dolayı alternatif olarak ” Memory Effect ” işlemine de başvurabilmektedir. Memory Effect işlemi daha çok belleğin sıfırlanma etkisi olarakta düşünülebilir. Memory Effect İşleminde; ilk önce laptobun bataryasını / pilini çıkartın daha sonra da pili ağzı kapanabilen bir torbaya koyarak 12 saat boyunca derin dondurucuda bekletin. ( Bu işlemi yaparken korkmanıza gerek yok ) 12 saat sonrasında çıkarttığınız bataryayı normal sıcaklığa gelenen kadar bekletin. Daha sonra kuru bir bezle ıslaklığı silin. Pilin tekrar şarj olmasını sağladıktan sonra da pil bitene kadar kullanın. Pili doldurarak bitimini sağlama işlemini 4 kez tekrarlayın. Bu işlem size vakit kazandıracaktır. Eğer batarya dahili ise bu işlemi gerçekleştiremezsiniz bu yüzden de en yakın yetkili servisten destek alın.

 

İletişim bilgilerimiz için lütfen tıklayınız. 

.