asus laptop açılmıyor

Asus Laptop cihazlarını kullanan hemen her kullanıcı bir dönem laptop cihazlarının açılmadığından şikayet etmiştir. Laptop cihazının açılmama nedeniyle ilgili tek bir neden söylemek çok zordur. Bir çok notebook arızası gibi  laptop açılmama sorunu da çeşitli problemlerden dolayı oluşur. Arızanın nereden kaynaklandığını öğrenmek için ihtimalleri azaltmak için aşağıda verdiğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz.

Durum: Cihazınızdaki Power yani güç ışığı yanıyor ama cihaz açılmıyorsa:

“Güç ışığının AÇIK konumunda olması adaptör ve kablonun çalıştığını ancak cihazın bileşenlerindeki temel nedenlerden açılamadığına işaret eder.

a. Li-ion bataryayı çıkarıp yeniden takın ve batarya olmadan cihazı sadece adaptörle çalışıtırın. (Bazı notebook modellerinde batarya bütünleşik olabilir. Bu durumda bu işlemi yapamazsınız)

b. USB, bellek kartı, ethernet kablosu, HDMI kabosu, harici CD sürücüsü gibi cihaza takılı olabilecek tüm aygıtları çıkartınız ve cihazı yeniden başlatınız.

c. Sorun yaşanmadan önce son olarak sabit sürücünüzü veya belleğinizi bölümlendirip genişletmeyi denediyseniz lütfen cihazınızı, güç düğmesine basarak kapatınız ve yeniden açınız.

d. AC güç kaynağını / adaptörü sökün ve Güç düğmesini 15 saniye boyunca basılı tutun

e. Pili tekrar takın ve cihazı yeniden başlatın (pili çıkmayan modeller için uygulanamaz)

Durum : Cihazınızın üstündeki güç ışığı yanmıyor ve cihaz açılmıyorsa :

Güç ışığının KAPALI konumda olması, cihazın elektrik alamadığını ya da önemli bileşenlerden birinin çalışmadığını ve cihazı başlatmadığını göstermektedir.

a. Güç kaynağının cihaza düzgün takıldığından ve arada herhangi bir gevşeme olmadığından emin olunuz. (aşağıda gösterildiği gibi: A – güç kablosu, B- priz; C Notebook güç girişi) ,

veya cihazınızı farklı bir prize takmayı deneyiniz.

b. Lütfen güç kablosu üzerinde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol ediniz. Varsa yeni bir adaptör ile cihazınızı başlatmayı deneyiniz.

c.  Lütfen Güç düğmesini 15 saniye boyunca basılı tutunuz ve pili yeniden takınız (sadece pili çıkartılabilen modeller için geçerlidir) VEYA güö kaynağı / adaptörü takarak (pili çıkartılamayan modeller için geçerlidir) cihazınızı yeniden başlatınız.

Bu öneriler Asus resmi sitesinden alınmıştır. Cihazınızı üstteki önerileri denemenize rağman açamadıysanız, garantisi devam eden cihazlar için Asus Yetkili Servisi ile görüşebilirsiniz. Cihazınız garanti dışı veya garantisi bitmiş ise uygun fiyatlar ve kaliteli hizmet için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir